تماس با ما

تلویزیون qled

نمایش: 136
(0 رای)

همانطور که می دانید در صنعت هایی مختلف روز به زور نسل های جدیدی از وسایل در حال معرفی شدن هستند. یکی از این صنعت ها صنعت رو به رشد تلویزیون می باشد. فناوری های بسیار پیشرفته در تلویزیون هر ساله توسط شرکت های مختلف رونمایی می شود. سامسونگ نیز که یکی از بهترین ها در ای ضمینه می باشد امسال نیز فناوری QLED را در دستگاه های خود تعبیه کرده است. این فناوری به دلیل تشابه نزدیک اسمی با OLED از طرف برخی طرفداران آن جدی تقلی نشده است. اینگونه افراد بر این باور هستند که فناوری QLED نه تنها یک LED نیست بلکه همان فناوری LCD می باشد که به گونه ای دیگر وارد بازار شده است.

قیمت تلویزیون qled بانه (1)

بانه qled

تلویزیون سامسونگ نیز برای این ادعا واکنش آنچنانی نشان نداده است و فقط به جمله "بازی کردن با واژگان" حریفان بسنده کرده است. سامسونگ معتقد است که رقیبان آنها می خواهند این موفقیت آنها را لوس کنند. چرا که سامسونگ همواره به بهبود کیفیت تصویر و رضایت بیننده فکر خواهد کرد.

بیشتر ببینید --> قیمت تلویزیون qled

حتما می دانید که فناوری OLED که به فناوری پیکسل های خود نورده معروف است مشکلات عدیده ای مانند مصرف بیش از اندازه انرژی، و در نهایت قیمت بسیار زیاد داشته است. برای همین سامسونگ تصمیم گرفته است که از فناوری پیکسل های خود نورده استفاده نکند و در عین نداشتن این مشکلات بتواند رنگ های واقعی و مشکی تصاویر ویدئویی را به بهترین وجه ممکن نمایش دهد.

قیمت تلویزیون qled بانه (2)

 قیمت تلویزیون های qled سامسونگ

رنگ های بی نهایت

در حال حاضر " حجم رنگ" مفهومی است که رقابت بر سر آن م باشد چرا که مشخص کننده سطوح مختلف روشنایی می باشد. همانطور که می دانید زمانی که مزان روشنایی تصویر بالا برود، تلویزیون توانایی رندر کردن دقیق رنگ را از دست می دهد. به طور مثال اگر در رنگ سبز برگ بر روی روشنایی متوسط قرار دهیم، رنگ سبز تحویل خواهیم گرفت و فقط کافیست که کمی مقدار روشنایی را زیاد کنیم؛ آنوقت رنگ ذکر شده به رنگ زرد تغییر خواهد کرد.

حال سامسونگ با رونمایی فناوری QLED و با رسیدن به پوشش کامل رنگ بی هیچ رقیبی حرف اول را می زند. این جمله به تایید سازمان بررسی استاندارد های اروپایی VDE نیز رسیده است که سامسونگ اولین محصولات تلویزیونی را به بازار ارائه داده است که حجم رنگ DCI-P3 را به طور کامل تحت پوشش قرار داده است. بنابراین تلویزیون های سری q شرکت سامسونگ می توانند با استفاده از ذرات کوانتوم دات رنگ را در هر سطحی به همان شکل اصلی آن نمایش دهند. این در حالی است که فناور OLED هیچ پیشرفتی تا کنون در این زمینه نداشته است.

قیمت تلویزیون qled بانه (4)

خرید تلویزیون qled

روشنایی فوق العاده

از دیگر عوامل سنجش کیفیت تصویر می توان به میزان روشنایی آن توجه کرد. تصاویری که در تلویزیون مشاهده می کنید در مکان های مختلف و با سطح روشنایی متفاوتی نشان داده می شوند. به طور مثال تصویر یه دشت پر از برف آنهم زیر نور خورشید سطح بالای روشنایی دارد. این گونه تصاویر از سخت ترین نمایش های تلویزیونی محسوب می شوند چرا که فناوری مورد استفاده در تلویزیون شما باید توانایی آن همه نشان دادن روشنایی را داشته باشد.

قیمت و خرید تلویزیون qled از بانه کردستان (1)

قابل ذکر است که فناوری استفاده شده در تلویزیون های جدید سامسونگ که دارای QLED هستند به راحتی تمام به روشنایی بیش از 1500 نیت و حتی سری 9 این محصولات تا 2000 نیت هم روشنایی تولید می کنند. اما بهترین تلویزویون های مجهز به OLED حداکثر 800 نیست روشنایی دارند و دلیل این امر به محدودیت ذرات نورده در این فناوری برمیگردد. فرض کنید میزان روشنایی در فناوری OLED را افزایش دهیم، در این هنگام دمای پیکسل ها به حد زیاد می شود که احتمال سوختگی آنها در OLED افزایش می یابد؛ از این رو اینگونه پنل ها نم توانند از حد معینی از روشنایی فراتر روند.

همانطور که می دانید بالاترین کیفیت تصویر در دنیا 4K می باشد. دوربین های قوی می توانند براحتی تصاویر را با این کیفیت ضبط کنند اما نمایش دادن آنها بستگی به فناوری های موجود در نمایشگر های مختلف دارد. تصویر 4K دارای رزولوشن 2160 در 3840 می باشد و تلویزیون های دارای فناوری QLED از فرمت استاندارد سه زیر پیکسل RBG در ساختار خود استفاده می کنند. در این صورت می تواند از هر پیکسل تمامی رنگ ها را در طیف های مختلف به ادغام سه رنگ سبز – قرمز و آبی تولید و پخش کند.

قیمت و خرید تلویزیون qled از بانه کردستان (3)

قیمت تلویزیون qled

نقطه ضعف تلویزیون های OLED این می باشد که در 4 آرایه ای که در آنها تعبیه شده است یکی از سه رنگ اصلی دیده نمی شود.

برندهای تولی کننده OLED ادعا می کنند برای تولید رنگ سفید به یک زیرپیکسل دیگر نیاز دارند. همانطور که می داند در اینگونه محصولات پیکسل ها با چهار زیرپیکسل wRGB تولید می شوند. اما ایراد مار آنجاست که در هر حالت به دلیل نداشتن یکی از رنگ های اصلی، تلویزیون توانایی تولید رنگ قسمتی از تصویر را نخواهد داشت. در نتیجه کیفیت تا 25 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. به عبارت ساده تر تلویزیون ها با فناوری OLED در واقع از کیفیت تصویری 3K بهره مند هستند.

قیمت و خرید تلویزیون qled از بانه کردستان (4)

یکی دیگر از معضلات تولید کنندگان فناوری OLED این است که به دلیل هزینه بالای تولید ذرات نورافشان، نمی توانند قیمت محصول را پایین بیاورند. سوختگی پیکسل هم یکی دیگر از موارد ضعف فناوری OLED می باشد، چرا که بخش هایی مانند لوگوی شبکه ها برای اینکه در زمان پخش تصاویر ثابت می مانند برای ذرات نورافشان بسیار مضر هستند و امکان سوختگی پیکسل را بالا می برند. حتی ممکن است زمانی که تلویزیون خاموش باشد جای لوگوی شبکه ها هنوز پابرجا باشد. این مورد در تلویزیون های پلاسما هم اتفاق افتاده بود که از این رو به سوختگی پیکسل مشهور شده بودند.

با توجه به موارد بالا که گفته شد و با توجه به ضعف های فناوری تلویزیون های OLED و پیشرفت های تلویزیون هایی با استفاده از فناوری QLED، و دیگر موارد گفته شده سبب شده است که نشریه معتبر فوربس به نقل از راس یانگ، در این خصوص اظهار نظر کند و آینده فناوری تلویزیون را در اختیار فناوری QLED بداند و OLED را از دور خارج بداند.

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*